Ο Misha Aloyan είναι μπόξερ, τιμημένος κύριος αθλητισμού της Ρωσικής Ομοσπονδίας. Τρεις φορές έγινε ο πρωταθλητής της Ρωσίας, είναι ο πρωταθλητής της Ευρώπης. Επίσης, ο Aloyan είναι παγκόσμιος πρωταθλητής δύο φορές, βραβευμένος με τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Παιδική ηλικία και τα πρώτα βήματα στην πυγμαχία

Ο Misha Aloyan γεννήθηκε στις 28 Αυγούστου 1988στο χωριό Bambakshat στην περιοχή Oktemberyan της Αρμενίας. Το 1997, μετακόμισε με τους γονείς του στην πόλη Novokuznetsk. Εκεί άρχισε την πυγμαχία. Ο Νικολάι Σάλικοφ εκπαίδευε τον Μισά. Μετά από λίγο, μετακόμισε στο Νοβοσιμπίρσκ.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι Misha άρχισε πυγμαχία ως πυγμάχος,να το πω έτσι, τυχαία. Έτσι αποδείχθηκε ότι στο Novokuznetsk μελέτησε στο σχολείο №54, βρίσκεται στην περιοχή "Kuibyshev". Αυτός είναι ένας ιδιωτικός τομέας της πόλης, που θεωρείται κοινωνικά δύσκολος. Ο Misha έπρεπε συχνά να πολεμάει άλλα αγόρια στο δρόμο. Με την ευκαιρία, εκεί εντοπίστηκε από τον εκπαιδευτή Νικολάι Salikhov και προσκλήθηκε να πάει στο τμήμα για την πυγμαχία.

Ο Misha Aloyan αποδείχθηκε ικανός τύπος. Οι πρώτοι του διαγωνισμοί πραγματοποιήθηκαν το 1998. Ήταν το τουρνουά της Πρωτοχρονιάς στο Osinniki. Εκείνη την εποχή ήταν πυγμαχία μόνο μερικούς μήνες, αλλά ήταν σε θέση να κερδίσει αυτό το τουρνουά στην κατηγορία βάρους του.

Μίσα Αλόγιάν

Ο μελλοντικός αθλητής δεν έχασε την κατάρτιση καιέφτασε αρκετά καλά αποτελέσματα στο δαχτυλίδι σε σύντομο χρονικό διάστημα. Στο σχολείο μελετούσε επίσης με επιτυχία, δεν είχε τριπλασιασμό. Αυτό δεν μπορούσε παρά να χαίρεται από τους γονείς, οι οποίοι δεν παρενέβησαν στον ενθουσιασμό του, παρόλο που έφτασε συχνά στο σπίτι με μώλωπες. Ο ίδιος ο Μίσα πάντα είπε ότι του αρέσει να μαθαίνει. Μετά το σχολείο, αποφοίτησε από ένα επαγγελματικό κολέγιο και πήρε ένα επάγγελμα ως δικηγόρος.

Το έτος 2004 Ο Misha Aloyan συμμετείχε ήδη στην ομάδα νέων υπό την καθοδήγηση του έμπειρου εκπαιδευτή Yuri Chuvashov. Αυτός ο μέντορας προετοίμασε ικανοποιητικά έναν ταλαντούχο τύπο. Σε σύντομο χρονικό διάστημα ο προπονητής και ο μπόξερ θα μπορούσαν να επιτύχουν πολύ καλά αποτελέσματα. Το Δεκέμβριο του 2005, ο Aloyan έγινε ιδιοκτήτης του Κυπέλλου της Ρωσικής Ομοσπονδίας μεταξύ των νέων. Για τον τελικό αγώνα, ο Misha Aloyan απονεμήθηκε τον τίτλο Master of Sports. Συμμετοχή στην εθνική ομάδα της χώρας.

αγώνα misha aloyan

Πρόωρη σταδιοδρομία

Το έτος 2007 Ο Misha Aloyan κέρδισε τον τίτλο του πρωταθλητή της Ρωσίας μεταξύ των νέων. Την ίδια χρονιά συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων, όπου και κέρδισε χρυσό μετάλλιο. Το επόμενο έτος, συμμετείχε ήδη στο πρωτάθλημα ενηλίκων της Ρωσίας και κατάφερε να φτάσει στο φινάλε. Μετά από αυτό, ο Aloyan προσκλήθηκε στην εθνική ομάδα (ενήλικος), με τον οποίο συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη ρωσική πρωτεύουσα. Ο Aloyan μπόρεσε να κερδίσει σε αυτούς τους αγώνες. Στην τελική μάχη, νίκησε μια γνωστή Κούβας αθλητή, μετάλλιο και το Παγκόσμιο Κύπελλο Άντρη Laffitte. Μετά από αυτό το θρίαμβο, ο Misha άρχισε να εκπαιδεύει τον Eduard Kravtsov.

Ομάδα Ρωσία

Το έτος 2009 στην πόλη Chekhov φιλοξένησε ένα τουρνουά στο οποίο συμμετείχαν οι ισχυρότεροι μπόξερ της Ρωσικής Ομοσπονδίας. Σύμφωνα με τα αποτελέσματά της, θα συσταθεί η σύνθεση της εθνικής ομάδας. Ο Misha Aloyan, του οποίου η βιογραφία είναι πλούσια σε βραβεία και τίτλους, κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλό του George Balakshin (πρωταθλητής τριών χρόνων) και κατάφερε να κερδίσει έδαφος στην εθνική ομάδα.

misha aloyan βιογραφία

Έτσι πήρε το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Μιλάνο. Εκεί έφτασε εύκολα στα ημιτελικά, όπου συναντήθηκε στο δαχτυλίδι με τον Μογγολικό μπόξερ Togszogt Nybyayarin. Οι δύο πρώτοι γύροι Μίσα οδήγησαν σε σημεία, αλλά στον τρίτο Μογγολικό αθλητή κατάφερε να πετύχει τη νίκη. Ως αποτέλεσμα, ο Misha έπρεπε να εγκατασταθεί για ένα χάλκινο μετάλλιο.

Ο Aloyan κέρδισε το ρωσικό πρωτάθλημα ήδη τον Νοέμβριο του 2009. Στον τελικό, συναντήθηκε και πάλι με τον George Balakshin και κατάφερε να τον νικήσει. Αυτός ο θρίαμβος τον βοήθησε να γίνει ηγέτης της εθνικής ομάδας στην κατηγορία βάρους του.

Πρωταθλητής Ευρώπης

Το 2010, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε στη Μόσχα. Ο Aloyan κέρδισε όλες τις μάχες του και έγινε ο πρωταθλητής της Ευρώπης. Στον τελικό, ένωσε με τον βρετανό Khalid Yafai, ο οποίος κέρδισε στα σημεία.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Το 2011 Ο Misha έγινε πρωταθλητής τριών χρόνων στη Ρωσική Ομοσπονδία. Αυτή η νίκη του επέτρεψε να μπεί στην ομάδα, πηγαίνοντας στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μπακού. Οι θεατές τον έφεραν και έδειξαν την έλλειψη σεβασμού τους με κάθε τρόπο, όπως όντως όλη η αρμενική ομάδα. Αυτό συνέβη εξαιτίας της σύγκρουσης του Καραμπάχ.

πυγμαχία misha aloyan

Κάθε φορά που ο Μίσα εμφανίστηκε στο δαχτυλίδι,τον εκφοβισμό του συνέχισε. Έτσι αποδείχθηκε ότι ο Misha νίκησε τον αθλητή της Αζερμπαϊτζάν Elvina Mamishadze. Μετά από αυτό, ο Aloyan έπρεπε να διαθέσει περισσότερη προστασία. Ακολουθήθηκε από ένα πραγματικό κυνήγι και προσπάθησε αρκετές φορές να βρει ένα, αλλά όλα πήγαν έξω.

Φυσικά, επηρεάζεται η ψυχολογική πίεσηπυγμάχος, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να φτάσει στον τελικό αγώνα και να το κερδίσει. Με αυτή την ανήσυχη νίκη, τον συγχαίρουν προσωπικά ο δήμαρχος του Novosibirsk V. Gorodetsky και ο τότε πρόεδρος D. Medvedev.

Προσωπική ζωή

15 Οκτωβρίου 2001 Η Misha Aloyan παντρεύτηκε τρίτη φοιτήτρια της Οδοντιατρικής Σχολής του NGMU Grete. Ο γάμος πραγματοποιήθηκε στην πόλη Novosibirsk. Μετά το γάμο, ο μπόξερ τελικά εγκαταστάθηκε στο Νοβοσιμπίρσκ, και δεν σκοπεύει να μετακομίσει στη Μόσχα. Παρά το γεγονός ότι κλήθηκε εκεί και προσέφερε επιλογές για διαμονή.